Zinok

Ľahko taviteľný kov a dôležitý stopový prvok pre organizmus, najmä pre jeho vývoj

Už od čias staroveku našiel zinok svoje využitie ako súčasť zliatin, dodnes ho tiež využívame pri výrobe farbív.
 
Pre správne fungovanie a vývoj ľudského organizmu je nevyhnutný. Má vplyv na tvorbu nukleových kyselín a bielkovín, hrá úlohu pri vytváraní inzulínu. Dôležitý je najmä pre vývoj a zdravé fungovanie reprodukčnej sústavy a pre hojenie rán či popálenín.
 

Lepšie z živočíšnych než rastlinných zdrojov

V malom množstve sa zinok vyskytuje v množstve potravín, najmä v mäse, pečeni, mliečnych výrobkoch, vajciach a strukovinách, pričom z živočíšnych zdrojov sa zinok vstrebáva do tela lepšie ako z rastlinných.
 
Dopĺňať zinok je nutné najmä pri niektorých chorobách ako je cystická fibróza, popáleniny či poškodenie pečene alkoholom. V tehotenstve a čase dojčenia sa potreba zinku zvyšuje.
 

Predávkovanie problémy v podstate nespôsobí

Nedostatok zinku u detí sa prejavuje spomalením rastu, v ťažších prípadoch potom oneskorením pohlavného vývoja a celkového malého vzrastu. Vznikať môžu tiež kožné problémy (zápaly, vyrážky) alebo môže dôjsť k vypadávaniu vlasov.
 
Nadmerné užívanie zinku môže ovplyvniť vstrebávanie železa a medi, inak však možno povedať, že riziká z plynúce z predávkovania zinkom sú veľmi malé.
 
 Zinok