Kyselina kojová

Kyselina s výrazným bieliacim účinkom

Táto látka sa získava z japonských húb a je vedľajším produktom fermentácie, ktorá sa využíva pri výrobe tradičného japonského alkoholického nápoja saké.
 
V kozmetike sa využíva primárne pre svoju schopnosť zosvetliť pokožku. Ako kyselina kojová na pokožku pôsobí? Najprv je potrebné si vysvetliť, ako vlastne pleť získava svoju farbu. Telo prirodzene produkuje pigment známy ako melanín skrze špecializované bunky zvané melanocyty.
 

Okrem hyperpigmentácia vám pomôže aj inak

Keď sa kyselina kojová aplikuje na pleť vo vyššej koncentrácii, chemikálie v nej obsiahnuté ovplyvňujú melanocyty a zasahujú do produkcie melanínu. Ako k tomu konkrétne dochádza nie je zatiaľ presne vedecky vysvetlené, avšak mnoho odborníkov je presvedčených, že látka pôsobí tak, aby v bunkách vôbec nebol odštartovaný proces výroby pigmentu, a to skrz enzým tyrozinázy.
 
Osoby s veľmi citlivou pleťou môžu po aplikácii kyseliny kojovej zaznamenať začervenanie či svrbenie pleti, však všeobecne možno povedať, že kyselina kojová je pleťou veľmi dobre tolerovaná.
 
Kyselina kojová je klasifikovaná tiež ako antioxidant, pretože bojuje proti negatívnym účinkom voľných radikálov na organizmus a pleť, a zabraňuje tak známkam starnutia pleti. Okrem toho má kyselina kojová aj antibakteriálne účinky, preto sa využíva aj v produktoch regulujúcich prejavy akné.
 
 kyselina kojová