Koža

Najväčší ľudský orgán

Koža (cutis) pokrýva vonkajší  povrch tela. Oddeľuje vonkajšie a vnútorné prostredie, a organizmus tým pádom chráni pred mechanickými, chemickými a tepelnými vplyvmi a taktiež pred rôznymi druhmi infekcií  Jej hrúbka na rôznych miestach tela kolísa medzi 1-4 mm.
 
Prostredníctvom ciev zapojených do krvného obehu a potným žľazám  koža reguluje telesnú teplotu. Je zásobným orgánom tukov, nervov i vody, naviac organizmus prostredníctvom nej vylučuje pot a je schopný vstrebávať rôzne látky. 
 
V koži sídli rozmanitá sieť  čidiel , ktoré prenášajú do organizmu informácie o vonkajšom prostredí, ďalej je centrom niekoľkých nervových zakončení reagujúcich na dotyk, zmeny teploty a ďalšie podnety (napr. bolesť). 
 
Samozrejme kožu postihujú rôzne poruchy. Porucha vyprázdňovania mazových žliaz vedie k ich ucpávaniu a druhotnej infekcii. Pri poruche rohovatenia sa neodlupujú zrohovatelé bunky, koža šupinatie a červená. Pri poruche prekrvenia kože alebo zhoršeným hojením kože vznikajú rôzne vredy. Poškodenie kože býva tiež prejavom ochorenia vnútorných orgánov. Kožu postihuje i zhubné bujnenie.
 
Koža sa skladá z 3 základných častí:
- pokožky (epidermis)
- zamše (dermis)
- podkožného tkaniva.