Keloidná jazva

Jazva tvorená kolagénom, ktorá vystupuje nad okolité tkanivo a v priebehu času sa zväčšuje aj cez rozsah pôvodného zranenia

 
Keloidné jazvy sú tvorené (v závislosti na svojom veku) najmä kolagénom tretieho (mladšieho) a prvého (staršieho) typu. Sú výsledkom nadmerného rastu granulačného tkaniva (kolagén tretieho typu) v oblasti vyliečeného zranenia, ktorý je následne nahradený kolagénom prvého typu.
 
Keloidy sú pevné, pružné lézie na koži alebo lesklé uzlíčky tvorené vláknami. Ich farba môže byť ružová, ale aj vyložene červená alebo dokonca tmavo hnedá. Kelodiné jazvy sú benígne a nenákazlivé, avšak medzi ich prejavy niekedy patrí aj svrbenie a bolestivosť, a taktiež zmeny ich tvaru. Vo vážnych prípadoch potom môžu ovplyvňovať hybnosť pokožky. Najčastejšie sú keloidné jazvy pozorované u etník s vyššou pigmentáciou pokožky ako u belochov, a to až 15-krát častejšie.
 

Keloid a hypertrofická jazva nie je to isté

Nie je vhodné zamieňať keloidné a hypertrofické jazvy. Tie sú síce rovnako ako keloidné vyvýšené proti okolitej pokožke, ale nezväčšujú sa do priestoru za obrysy pôvodného zranenia. Keloidy na druhú stranu zväčšujú svoj objem aj cez normálnu pokožku. Niekedy v dôsledku toho bolia a akoby svrbia či pichajú. V dôsledku infekcie sa v keloidnej jazve môžu tvoriť vriedky. Chirurgické odstránenie jaziev je možné, to však môže mať ďalšie nepríjemné následky. Pravdepodobnosť, že chirurgické odstránenie keloidnej jazvy spôsobí vznik ďalšej keloidnej jazvy je vysoké, zvyčajne vyššie ako 50%! Úspech však nebýva úplne zaručený ani u laserového ošetrenie jaziev.
 
Keloidy sa formujú vo zjazvenom tkanive. Kolagén, ktorý je hlavnou zložkou v hojení zranenia, má potom tendenciu v poškodenej oblasti nadmerne rásť a spôsobuje jazvu, ktorá je oveľa väčšia ako by bola pôvodná jazva zo zranenia. Aj keď sa keloidy obvykle formujú v mieste zranenia, môžu sa objaviť aj celkom spontánne, napríklad v mieste peircingu, akné či škrabnutia. Ich príčinou môžu byť aj kiahne, infekcia v zranení alebo opakované poškodenie pleti. Keloidy bývajú niekedy citlivé na chlór. Keloidné jazvy môžu rásť, najmä ak sa objaví v mladom veku.
 
Keloid sa objavuje v akomkoľvek mieste, kde došlo k poškodeniu kože. Môže byť výsledkom akné, uštipnutia hmyzom, škrabanca, popáleniny, vakcinácie a ďalších zranení pleti. Objaviť sa môžu tiež po chirurgickom zákroku. Častými miestami výskytu sú hrudník, chrbát a ramená (pôvodcom je tu akné) a ušné lalôčiky (pôvodcom sú náušnice).
 
Keloidné jazvy sú bežné u mladých ľudí medzi desiatym a dvadsiatym rokom veku, a tiež u Ázijcov, Afroameričanov a Hispáncov. Postihujú rovnako obe pohlavia. Keloidné jazva sa môže ozvinúť  u osôb akéhokoľvek veku.