Dermatitída

Všeobecný termín popisujúci zápal kože, môže mať mnoho príčin a prejavov, tie väčšinou zahŕňajú svrbivú vyrážku na opuchnutej, červenej koži

Na koži postihnutej dermatitídou sa môžu objavovať pľuzgieriky, môže mokvať, vysušovať sa alebo sa lúpať. Medzi dermatitídu možno zaradiť napríklad atopickú dermatitídu (ekzém), lupiny či rôzne vyrážky, ktoré sú spôsobené kontaktom kože s rôznymi látkami, ako žihľavou jedovatou, mydlom alebo bižutériou obsahujúcou nikel.
 
Dermatitída nie je nákazlivá a obyčajne ani život ohrozujúca. Jej najzávažnejšími dôsledkami je nepohodlie vyplývajúce z jej prejavov a znížené sebavedomie.
 
Každý typ dermatitídy môže vyzerať trochu inak a môže sa líšiť aj na rôznych miestach tela.
 

Medzi najčastejšie dermatitídy patria:

Atopická dermatitída (ekzém) - obvykle sa prvýkrát objavuje už v detstve. Červenou svrbivou vyrážkou sú najčastejšie postihnuté miesta, kde sa koža napíná a ohýba, teda zvnútra lakťov, pod kolenami a spredu na krku. Keď si postihnutý škriabe vyrážku, môže z nej vytekať tekutina a tvoriť sa na nej vrstva podobná chraste. U tohto ochorenia dochádza často k zlepšeniu stavu, ale rovnako tak býva časté aj jeho zhoršenie.
 
Kontaktná dermatitída - táto vyrážka sa objavuje v miestach, kde sa koža dostáva do styku s látkami, ktoré ju podráždia alebo spôsobia alergickú reakciu. Červená vyrážka môže páliť, štípať alebo svrbieť, dokonca sa na koži môžu objaviť aj pľuzgiere.
 
Seboroická dermatitída - tento typ ochorenia sa prejavuje vznikom malých svrbivých oblastí na koži, ktorá je pokrytá šupinkami, začervenaním a neústupnými lupinami. Najčastejšie postihuje mastné oblasti tela ako tvár, vrchný hrudník a chrbát. Môže sa jednať o dlhodobý stav so striedaním zlepšovaním a zhoršovaním.