Parabény boli nájdené v tkanivách postihnutých rakovinou. Máme sa ich naozaj báť?

Parabény boli nájdené v tkanivách postihnutých rakovinou. Máme sa ich naozaj báť?

So správami o parabenoch sa v poslednej dobre roztrhlo vrece. Dokonca aj my v našom magazíne krásy sme sa nimi už niekoľkokrát venovali. Ako to teda je s jejich zdravotnými rizikami? Je naozaj prekázané, že spôsobujú rakovinu?

Krátke informácie na úvod:

Parabény obsahuje asi 85% všetkých kozmetických prípravkov. Už od 50.- tich rokov sa využívajú v kozmetickom priemysle, aby eliminovali Parabény 1prítomnosť baktérií a zaručili tak dlhšiu trvanlivosť produktov. Hoci je ich používanie historicky považované za bezproblémové, i tak je v posledných rokoch výrazný odklon kozmetických firiem od ich používania a snaha o produkciu prípravkov bez parabénov (v angličtine hľadajte označenie "paraben-free"). Zákazníci si to jednoducho žiadajú.
 

Najčastejšie parabény sú butylparabén, methylparabén, ethylparabén a propylparabén.

 

A v čom je vlastne problém?

V deväťdesiatych rokoch zaradili vedci parabény medzi xenoestrogény, syntetické látky, ktoré napodobňujú v organizme chovanie estrogénov a spoločne s prírodnými fytoestrogénmi patria medzi tzv. endokrinné disruptory (narušitele). Hlavne u xenoestrogénov je preukázané, že narúšajú normálne fungovanie ženských pohlavných hormónov - estrogénov. A toto narušenie metabolizmu môže vyústiť práve v rakovinu prsníka a do problémov s reprodukciou.
 
V roku 2004 počas svojho výskumu objavila britská vedkyňa zaoberajúca sa rakovinou Philippa Darbre, Ph.D prítomnosť parabénov v malígnych nádoroch prsníka. Na základe tohto zistenia odborníci v mnohých krajinách sveta odporúčajú stanovenie limitov pre obsah parabénov v kozmetike. Ďalšie organizácie zaoberajúce sa vplyvom syntetický látok na ľudský organizmus navyše preukázali, že ak sa v organizme parabény hromadia, v priebehu času začínajú predstavovať reálne zdravotné riziko.
 
Na druhú stranu je tu i protinázor. Kritici britskej  štúdie poukazujú na to, že v realizovanom skúmaní nebolo analyzované tkanivo zo zdravých pŕs, aby sa ukázalo či v nich tiež figurujú parabény. Tým pádom podľa nich nejde preukázať podiel parabénov na vzniku nádoru. Ďalšie štúdie navyše ukazujú, že estrogénový efekt parabénov je len veľmi slabý. Jednoducho neexistuje žiadny vedecký dôkaz toho, že za vznikom rakovinového bujnenia stoja práve parabény. Avšak určitá spojitá linka tu je a nikto si stále nemôže byť istý, aké môžu byť dôsledky nahromadenia sa parabénov v našom organizme.
 
Prečítajte si všetko o parabénoch v našom súhrnnom článku, ktorý vám tieto konzervanty podrobne predstaví. Čítajte TU!
 
Ak chcete mať istotu, že pre svoje zdravie urobíte to najlepšie, ale zároveň sa nechcete vzdať svojich obľúbených prípravkov, vyberajte si tie bez parabénov. V súčasnosti sa ich na trhu objavuje stále viac a viac. 
 
Začať môžte napríklad u značky Medik8.
Staršie články:
Poznáme pravú príčinu vzniku strií!
Štúdie a odborné články16.3.2015

Poznáme pravú príčinu vzniku strií!

O striách už toho bolo napísané veľa. Vedeli, ste ale, že existujú 2 druhy strií? A určite ste netušili, že ich hlavným viníkom nie je naberanie váhy, ako sa sa s obľubou tvrdí.

Proti akné behom života bojuje 9 z 10 ľudí.  Ako sú úspešní?
Štúdie a odborné články16.3.2015

Proti akné behom života bojuje 9 z 10 ľudí. Ako sú úspešní?

Ak patríte k ‘postihnutej’ väčšine, nemusíte sa už trápiť. Existuje veľa variant, ako problematickú pleť liečiť. Niekto sa spolieha na prípravky proti akné, niekto na odbornú pomoc. Nakoľko, tieto metódy, ale fungujú?

Čo vám hrozí keď si necháte predĺžiť riasy?
Štúdie a odborné články25.2.2015

Čo vám hrozí keď si necháte predĺžiť riasy?

Oči à la mrkacia bábika sú síce sexy, ale môžu vám privodiť niekoľko zdravotných problémov. A to už vôbec nehovoríme o tom, že vám po niekoľkonásobnom predĺžení dosť možno vaše vlastné brvy úplne povypadávajú a budete si musieť pár týždňov počkať, než opäť dorastú.

Je organická "bio" kozmetika bezpečná?
Štúdie a odborné články11.7.2014

Je organická "bio" kozmetika bezpečná?

Často dostávame otázky, či sú NewGel+E silikónový gél na jazvy a NewGel+ silikónové náplasti na jazvy organické, rsp. "bio" - ako je to dnes v móde nazývať. Je to skvelá otázka, pretože vieme, že našich zákazníkov zaujíma bezpečnosť zložiek. Ale...!

"Selfie" Trend zvyšuje dopyt po plastike tváre
Štúdie a odborné články22.6.2014

"Selfie" Trend zvyšuje dopyt po plastike tváre

Ročný prieskum odhalil, že 'Selfie' Trend zvyšuje dopyt po dobrovoľnej plastickej chirurgii tváre. Prieskum ukazuje nárast kozmetických procedúr vo veku pod 30 rokov. Čoho sa treba obávať?